Nietolerancja histaminy – pseudoalegria
NIETOLERANCJA HISTAMINY
Masz powracające objawy alergii, a testy alergiczne nic nie wykazują? Przeczytaj ten artykuł. To może być nietolerancja histaminy!
A więc na początku: czym jest histamina?
Histamina należy do hormonów tkankowych, które zaliczane są do amin biogennych. Powstaje z histydyny, czyli aminokwasu egzogennego, występującego w większości w białkach, natomiast magazynowana jest w komórkach tucznych, w formie nieaktywnej. Uwalniana z komórek na skutek działania różnych czynników, m.in. : chemicznych takich jak alkohol, niektóre pokarmy oraz fizycznych takich jak niskie czy wysokie temperatury.
Jaka jest rola histaminy w organizmie człowieka?
Histamina pobudza kurczenie się mięśni gładkich (np. jelit, macicy czy żołądka), reguluje wydzielanie hormonów przedniego płata przysadki, bierze udział w gojeniu się ran, ale przede wszystkim pośredniczy w rozwoju reakcji alergicznej.
Co wpływa na jej prawidłowy poziom?
Za jej prawidłowy poziom odpowiada enzym diaminooksydaza (DAO), który rozkłada ją w jelicie cienkim.
Histamina może jednak powodować pojawienie się objawów typowych jak przy alergii, jak np. katar sienny, wysypkę skórną, świąd, bóle brzucha, nudności, bóle głowy, mimo iż nie doszło do kontaktu z alergenem.
Spowodowane może być to nadprodukcją histaminy z powodu zachwiania jej prawidłowego metabolizmu w organizmie. Często przyczynia się do tego pierwotny bądź nabyty niedobór DAO lub nieprawidłowe jego działanie, które zwiększa poziom histaminy we krwi. Dodatkowo wysoki poziom stresu, aktywność fizyczna, choroby infekcyjne, przewlekłe choroby jelit również mogą przyczyniać się do wzrostu histaminy w organizmie człowieka.
Nietolerancja histaminy a układ odpornościowy
Nietolerancja histaminy często nazywana jest pseudoalergią.
Dlaczego?
Mimo często współistniejących objawów charakterystycznych dla alergii, nietolerancja histaminy, a co za tym idzie jej podwyższone stężenie nie jest powiązane z udziałem i aktywacją układu immunologicznego i produkcją przeciwciał. Dlatego testy alergologiczne w tym przypadku będą dawały wynik UJEMNY.
Jak zdiagnozować nietolerancję histaminy?
Wiemy już, że testy alergologiczne w niczym nam nie pomogą, dlatego nie tędy droga! Aby zdiagnozować nietolerancję histaminy istotne będzie badanie krwi, na podstawie którego oznacza się aktywność diaminooksydazy (DAO), stężenie histaminy oraz witaminy B6 (koreluje z poziomem histaminy).
Jaką dietę stosuje się przy stwierdzonej nietolerancji histaminy?
W moim sklepie znajdziesz specjalnie przygotowane, zbilansowane programy żywieniowe o niskiej zawartości histaminy:
SKOCZ po Dietę eliminacyjną, antyhistaminową <— do SKLEPU
Zasady diety znajdziesz w tym poście –> CO JEŚĆ a CZEGO UNIKAĆ W DIECIE MAJĄC NIETOLERANCJĘ HISTAMINY