berberyna

Berberyna tak czy nie?

Berberyna jest wykorzystywana w tradycyjnej medycynie chińskiej w leczeniu infekcji żołądkowo-jelitowych. Coraz częściej mówi się o jej zastosowaniu także w leczeniu insulinooporności i cukrzycy typu 2.

Berberyna to alkaloid izochinolinowy, który można znaleźć w korzeniu i korze Berberysu zwyczajnego (krzew często występujący także w naszych polskich ogrodach).

Liczne badania wykazały, że berberyna obniża poziom glukozy we krwi, poprzez zwiększenie ekspresji receptora insuliny oraz wpływa na obniżenie ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu.

W 2019 roku Liang i wsp. Przeprowadzili metaanalizę 28 randomizowanych kontrolowanych badań klinicznych która wykazała, że berberyna lub leczenie skojarzone pozwalają osiągać lepsze rezultaty leczenia u pacjentów w wieku poniżej 60 lat i pacjentów leczonych dzienną dawką 1,5–2 g.

Berberyna wykazuje także działanie antybakteryjne i przeciwwirusowe. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, wspomaga procesy wydzielania żółci, a także wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe.

Przeciwwskazania suplementacji berberyną?

Tak! kobiety w ciąży, karmiące jak również dzieci – nie powinny jej stosować. Osoby które przyjmują jakiekolwiek leki, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem.

Berberyna a PCOS

Najnowsze badania dotyczące suplementacji berberyny u kobiet z PCOS (przez 60dni, 1,1g berberyny dziennie) wykazały spadek wskaźnika HOMA-IR, CRP, BMI, tkanki tłuszczowej trzewnej, ogólnej ilości tkanki tłuszczowej oraz trójglicerydów. Wyniki są bardzo obiecujące.

Warto podkreślić, że dieta stanowi tu kluczową rolę – ona powoduje wzrost poziomu glukozy we krwi! ZAWSZE! Ale możemy regulować te wzrosty odpowiednią dietą z niskim IG lub dietą LOW CARB. Zapraszam do sklepu!

Leave a Comment