Jeśli często masz ochotę na czekoladę, to musi to być deficyt magnezu!

Jeśli często masz ochotę na czekoladę, to musi to być deficyt magnezu!

Według profesora Juliana Aleksandrowicza, lekarza i autora książek m.in. „Nie ma nieuleczalnie chorych” czy „Kuchnia i medycyna” – MAGNEZ to “król życia”.

W organizmie dorosłego człowieka powinno być około 24-35 g magnezu, z czego w szkielecie ponad 60%, w mięśniach około 30%, w tkankach miękkich (serce, wątroba) – około 10%, a w płynach międzykomórkowych 1%.

Jest on drugim najważniejszym po potasie kationem wewnątrzkomórkowym. Odpowiada za aktywację ponad 320 enzymów, czyli substancji niezbędnych do tego, aby w naszym organizmie zaszła jakakolwiek reakcja. Enzymy to “życie”, a skoro za więcej niż 320 z nich odpowiada magnez, staje się zatem ich królem, “królem życia”.

Bez tego pierwiastka nasze ciało nie może funkcjonować prawidłowo, ponieważ magnez ma wpływ na każdy układ organizmu: kostny, stawowy, sercowo-naczyniowy, hormonalno-immunologiczny, oddechowy, nerwowy, mięśniowy i pokarmowy.

FUNKCJE MAGNEZU:

-reguluje ciśnienie krwi,

-zapewnia elastyczność kości,

-podnosi poziom biodostępności wapnia,

-zapobiega i odwraca powstawanie kamieni nerkowych,

-wspomaga spokojny sen,

-pomaga zapobiegać niewydolności sercowej,

-łagodzi skurcze mięśniowe,

-obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów,

-obniża insulinooporność,

-może zapobiec miażdżycy oraz udarowi mózgu,

-zwalcza migrenę i klasterowy ból głowy,

-poprawia krążenie,

-uśmierza chroniczne bóle,

-leczy astmę i rozedmę płucną,

-bierze udział w formacji białek,

-wspomaga prawidłowe wydalanie,

-zapobiega osteoporozie,

-walczy ze stresem,

-chroni przed depresją,

-pomaga usunąć metale ciężkie z organizmu,

-warunkuje prawidłowy przebieg ciąży.

Każda komórka w ciele człowieka wymaga zapewnienia odpowiedniej dawki magnezu, w innym wypadku po prostu umrze. Natomiast nasza populacja zmaga się z ogromnym problemem, którym jest niedobór tego pierwiastka. Niektóre badania wskazują, że nawet 80% społeczeństwa cierpi na jego braki. Statystyki są przerażające, biorąc pod uwagę istotę magnezu.

CO POWODUJE NIEDOBORY MAGNEZU?

Po pierwsze coraz niższy poziom magnezu w glebie i wodzie, a co za tym idzie ich zawartość w roślinach które są dla nas surowcem lub pokarmem dla zwierząt hodowlanych.

Obróbka technologiczna produktów spożywczych także powoduje utratę tego pierwiastka: gotowanie, rozdrabnianie i konserwowanie.

Słaba przyswajalność przez organizm, Mg wchłaniany jest jedynie w 15-40%.

Składniki w diecie, które ograniczają jego biodostępność, między innymi: kwas fitynowy (otręby), szczawiowy (szczaw, szpinak), fosforowy (głównie jako dodatek do żywności), wolne nasycone kwasy tłuszczowe (tłuste mięsa i tłusty nabiał).

Nasz styl życia: długotrwały stres i sytuacje stresujące, przepracowanie, oraz stosowanie używek (alkohol, kawa, niektóre leki, energetyki).

Gdzie szukać Magnezu [mg/100g]: kakao (420), słonecznik (350), migdały (270), kasza gryczana (220), fasola (170), pistacje (160), laskowe (140), płatki owsiane (129), ryż brązowy (110), natka pietruszki (70).

Przeanalizuj razem z dietetykiem swoją dietę pod względem ilości magnezu, zastanów się czy nie miewasz pierwszych symptomów braku tego pierwiastka. Pamiętaj że badanie stężęnia Mg we krwi nie jest miarodajne, ponieważ w płynach ustrojowych jest on obecny w zaledwie 1%. W razie potrzeb suplementuj i pij wodę z dużą zawartością magnezu.

Sprawdź niedobory składników odżywczych w organizmie: badanie SCIO

Leave a Comment