liraglutyd

CZY W KOŃCU ODKRYLIŚMY LEK NA OTYŁOŚĆ?

LIRAGLUTYD bo o nim mowa, należy do leków stosowanych w cukrzycy typu 2 oraz otyłości. Na  polskim rynku najczęściej występuje jako Saxenda lub Victoza.

Czym dokładnie jest LIRAGLUTYD?

Zaliczany jest do grupy leków inkretynowych. Inkretyny są hormonami, znajdującymi się w komórkach jelitowych, które reagując na obecność substancji pokarmowych w przewodzie pokarmowym nasilają wydzielanie insuliny przez komórki beta wysp Langerhansa w trzustce (np. glukagonopodobny peptyd 1 (GLP-1) i glukozozależny peptyd insulinotropowy (GIP)), wpływając na działanie receptorów obecnych w mózgu, odpowiedzialnych za apetyt.

Liraglutyd działa analogicznie do ludzkiego GLP-1. Łączy się z receptorem peptydu glukagonopodobnego 1, a więc pobudza go podobnie jak GLP-1.

Co się dzieje pod wpływem Liraglutydu?

W wyniku aktywacji receptora GLP-1 zwiększa się wydzielanie insuliny, a co za tym idzie zmniejsza wydzielanie glukagonu, opóźnia opróżnianie żołądka, a to powoduje, że glukoza nie przenika do krwi tak szybko przyczyniając się do zmniejszenia apetytu i ułatwia redukcję masy ciała.

Korzyści jakie daje stosowanie Liraglutydu?

Dotychczasowe badania wykazały, że stosowanie liraglutydu przyczynia się do wyrównania bądź zmniejszenia glikemii na czczo, a co bardziej interesujące-wpływa na spadek masy ciała. Dodatkowo, spadek masy ciała podczas jego stosowania (jak wykazano w badaniach) jest tym większy, im wyższe jest BMI otyłej osoby. Na uwagę zasługuje też fakt, że maksymalny spadek masy ciała stwierdza się w pierwszych 16 tygodniach stosowania liraglutydu.

Udowodniono również jego udział w poprawie funkcji komórek beta trzustki  (wzrost wskaźnika HOMA-B, sekrecji peptydu C i spadek ilorazu proinsuliny do insuliny).

Sprawdź jak zmienić na stałe nawyki żywieniowe – to ważne aby utrzymać masę ciała po redukcji.

Skutki uboczne jakie mogą się pojawić podczas jego stosowania!

Okazuje się, że najczęstszymi skutkami ubocznymi zaobserwowanymi podczas stosowania liraglutydu, są te związane z przewodem pokarmowym, a mianowicie występowanie nudności, wymiotów oraz problemów z oddaniem stolca. Ich nasilenie obecne jest w początkowej fazie brania leku jednak z biegiem czasu (po około 4 tygodniach), dolegliwości te w większości przypadków ustępują.

Kolejnym negatywnym skutkiem przyjmowania liraglutydu jest zwiększenie ryzyka występowania hipoglikemii, dlatego należy skrupulatnie kontrolować poziom cukru podczas jego stosowania.

Dodatkowo zniechęcający może być fakt, że liraglutyd podawany jest w formie zastrzyków (w udo czy brzuch). A to dla wielu osób, może to stanowić pewnego rodzaju barierę psychiczną.

Czy warto sięgnąć po liraglutyd?

Na pewno można stwierdzić jedno- warto przyglądać się i śledzić najnowsze badania nad liraglutydem, ponieważ tkwi w nim swego rodzaju potencjał. Należy jednak pamiętać, że samo stosowanie leku nie uchroni przed otyłością i nie zrzuci za nas nadprogramowych kilogramów. Wszystko musi współdziałać z odpowiednią dietą, aktywnością fizyczną i nastawieniem psychicznym.

Wypróbuj szybkie do przygotowania, gotowe zbilansowane jadłospisy.

Moje diety – inspiracje, przepisy, szybkie i proste dania, aby łatwiej osiągnąć Twój cel!

Leave a Comment