Woda smakowa – fakty i mity

Wody smakowe- fakty i mity

Wszędzie trąbią o tym, aby pić wodę, duużo wody. Na odwodnienie szczególnie narażone są dzieci, seniorzy, osoby aktywne, zwłaszcza podczas upałów. Niektórzy producenci wody stworzyli coś co nazywają wodą smakową – ale WODĄ to w ogóle nie powinno być nazwane! Raczej kombinacja wody z cukrem i sztucznym smakiem lub aromatem. Nazywanie tego napoju „wodą” powinno być zakazane! Konsumenci są często nieświadomi konsekwencji, jakie płyną po wypiciu wody smakowej.

Kaloryczność niby niewielka tylko około 20kcal – ale mało kto zwraca uwagę na to że ta ilość dotyczy zaledwie 100ml napoju, znajdziemy tam również prawie 5g cukru (łyżeczka) – i to wszystko na niecałe pół szklanki wody, czyli policzmy- 2,5 łyżeczki na szklankę. Spróbujcie posłodzić sobie szklankę wody 2,5 łyżeczkami cukru i wypijcie, smacznego. Oczywiście w składzie znajdziemy jeszcze substancję zakwaszającą – aby napój nie był mdły, tylko „orzeźwiający”, dodatek jakiegoś smaku lub aromatu żeby mogła się nazywać truskawkowa czy jabłkowa.

I teraz liczymy. Jeśli powinno się pić min. 1,5 litra wody dziennie – lub więcej, to mamy 20kcal *15 czyli minimum 300kcal!

A gdzie możemy znaleźć 300kcal? np.

-serek wiejski 150g z warzywem np. pomidorem, szczypiorkiem z łyżką pestek słonecznika i kromką chleba żytniego, lub

-1/3 woreczka brązowego ryżu z grillowanymi warzywami: kilka grzybów, papryka, 2 marchewki, mała cukinia, lub

– jogurt naturalny 150g, 3 łyżki płatków owsianych, łyżka orzechów, ½ szklanki truskawek, lub

– 1 kilogram truskawek, lub

– około 700g jabłek.

Można tak wyliczać bez końca, myślę że nikogo nie trzeba już przekonywać co zrobić z wodą smakową!

A co w zamian? Polecamy szybką do przygotowania, zdrową, naturalną WODĘ smakową:

Pokroić owoc lub mieszankę owoców: pomarańczę lub szklankę truskawek lub jabłko, gruszkę lub jakiekolwiek inne ulubione owoce, włożyć do dzbanka i zalać wodą – dobrej jakości, z odpowiednią (minimum 1000mg/l) zawartością składników mineralnych.

Woda jest pyszna, naturalna i co najważniejsze nawadnia spragniony organizm, smacznego!

Leave a Comment