Węglowodany – z czym to się je?

Czy cukier to tylko ten co wsypujemy do kawy czy herbaty? Co to takiego węglowodany czyli cukry? Po co są nam potrzebne i co organizm z nimi robi?

Węglowodany (cukry) – składniki odżywcze, związki organiczne składające się z węgla, wodoru i tlenu. Stosunek wodoru do tlenu w tych związkach jest taki sam jak w wodzie – stąd ich nazwa. Występują jako cukry proste oraz złożone.

Można je podzielić ze względu na szybkość wchłaniania na następujące, wymownie nazwane grupy:

– CUKRY BIEGNĄCE:

Szybko się wchłaniają, o wysokim indeksie glikemicznym, gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi: cukier, słodycze, czekolada, konfitury, ciasta, lody, napoje, soki owocowe, miód, dżem, słodkie owoce.

– CUKRY MASZERUJĄCE:

Pośrednia szybkość wchłaniania, po zjedzeniu produktów poziom cukru wzrasta równomiernie: produkty zbożowe, chleb, ryż, kasze, płatki, ziemniaki, owoce (banany, jabłka, gruszki, śliwki, poziomki, truskawki, ananasy, melony), mleko, jogurty.

– CUKRY CZOŁGAJĄCE SIĘ:

Wchłaniają się najwolniej i wolno podnoszą poziom cukru we krwi: warzywa, pieczywo razowe, gruboziarniste, niełuskany ryż, grube kasze.

Indeks glikemiczny (IG) – określany dla produktów spożywczych, w zależności od tempa wzrostu poziomu cukru we krwi po spożyciu danego produktu. Należy jednak pamiętać, że istnieją indywidualne różnice w procesie trawienia i wchłaniania węglowodanów.

Węglowodany spełniają przede wszystkim następujące funkcje w organizmie człowieka:

  • stanowią główne źródło energii dla organizmu,
  • spełniają funkcje zapasowe (glikogen),
  • transportowe.

Warto wspomnieć, że przy bardzo niskim spożyciu węglowodanów- tłuszcze są niecałkowicie spalane. W tych warunkach metabolizm tłuszczu zachodzi szybciej. Niedostatek glukozy, prowadzi do nagromadzenia się ketonów, a w konsekwencji do kwasicy. “Tłuszcze spalają się w ogniu węglowodanów” – Lavoisier.

Kwasica ketonowa – stan organizmu, w którym dla produkcji energii, dochodzi do spala-nia tłuszczów zamiast glukozy. Sytuacja taka ma miejsce przy znacznym niedoborze węglowodanów w diecie. Prowadzi to do produkcji ketonów (ciała ketonowe) wywołujących kwasicę metaboliczną. Nieleczona kwasica ketonowa może doprowadzić do śpiączki i jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Niekiedy pod wpływem glukagonu rozpad tłuszczów następuje przy hipoglikemii (gdzie cukru jest za mało), co powoduje tzw. aceton głodowy, który nie jest zwykle niebezpieczny (niebezpieczna jest za to hipoglikemia). Stan ketozy może się pojawić podczas stosowania diet proteinowych (białkowych, Dukana) i tłuszczowych (Kwaśniewskiego). Obciążają one nerki i wątrobę, mogą prowadzić do ich uszkodzeń. Mówimy nie dziwnym dietom-cud, mówimy TAK – prawidłowym zasadom odżywiania!

Leave a Comment