Wartości odżywcze grzybów
Warto jeść grzyby czy nie warto? Jakie mają wartości odżywcze? – to często zadawane dietetykom pytania.
Grzyby z jednej strony są mało kaloryczne (średnio około 40kcal na 100g), ale z drugiej są ciężkostrawne – dość długo zalegają w żołądku, trudno się trawią, ze względu na swoją budowę chemiczną (chityna). Nie polecamy ich jeść na późną obiadokolację.
Nie są też wyjątkowym źródłem soli mineralnych. Ich skład zależy od regionu i gleby na którym rosną. Mogą dostarczać witamin np. kurki mają dużo karotenu (prowitaminy A), a także witamin z grupy B – w niektórych gatunkach ilość tych witamin jest porównywalna do drożdży. Są źródłem węglowodanów i białka, zawierają mało tłuszczu. Polecane w diecie paleo – w diecie przodków, która opiera się na produktach, surowcach nieprzetworzonych, takich które nasi przodkowie mogli sami znaleść, uprawiać lub zapolować.
Czy warto jeść grzyby? Na pewno warto, ponieważ są niskokaloryczne, mają wyjątkowy i nadający potrawą wyjątkowości smak. Polecamy najpierw długi spacer w lesie z rodziną w celu znalezienia (koniecznie z atlasem grzybów) i przygotowywanie pysznych dań z ich dodatkiem.
Nasz dietetyk poleca polędwiczki wieprzowe z kurkami z macarpone:
Składniki na 1 porcję:
– 100g polędwiczek wieprzowych
– szklanka kurek
– łyżeczka masła
– łyżka mascarpone
– zielona pietruszka
Sposób przygotowania: polędwiczki przyprawić, podsmażyć na patelni bez tłuszczu np. grillowej, kurki oczyścić, podsmażyć na maśle, pod koniec dodać mascarpone, dokładnie wymieszać, posypać zieloną pietruszką. Podawać z kawałkiem bagietki.
Wartość kaloryczna porcji: 280kcal, 23,7g białka, 14g węglowodanów, 14,5g tłuszczu