Niewystarczająca ilość snu jest częstą przyczyną nadwagi i otyłości

Niewystarczająca ilość snu jest częstą przyczyną nadwagi i otyłości.

SEN to podstawowa potrzeba biologiczna organizmu, bez której nie możemy prawidłowo funkcjonować. Istnieją dwie fazy snu: NREM i REM. Możemy je odróżnić za pomocą trzech parametrów: czynności bioelektrycznej mózgu EEG, ruchów gałek ocznych (NREM-bez szybkich ruchów, REM- z szybkimi ruchami) oraz napięcia mięśni.

Fazy NREM i REM występują cyklinicznie, jedna za drugą. Jeden cykl to około 80-120minut. Potrzebujemy średnio 4-6 cykli aby się wyspać, czyli 6-9 godzin.

Jeśli Twój sen nie jest wystarczająco długi, mogą wystąpić problemy z metabolizmem glukozy oraz zaburzenia hormonalne. Zmniejsza się poziom leptyny (białka które zmniejsza głód), zwiększa się wydzielanie Neuropeptydu Y, który stymuluje apetyt i zwiększa ochotę na węglowodany. Gdy jesteś niewyspany, szukasz produktów, które pobudzają np.: słodycze, kawa. Działanie tych produktów jest krótkotrwałe i za chwilę znowu po nie sięgasz.

Jeśli śpisz krócej, Twój dzień jest dłuższy, więc jesz więcej, dostarczając większą ilość kalorii. Z drugiej strony jesteś spowolniony, masz mniej energii i nie masz ochoty na aktywność fizyczną.

Jeśli cierpisz na bezsenność, trzeba znaleźć jej przyczynę. W tym celu wykonaj badanie SCIO, info na STRONIE

W Twoim planie ZMIANY stylu życia zwróć uwagę na SEN, zadbaj również o jego higienę. Ostatni posiłek zjedz trzy godziny przed snem, aby nie obciążać układu pokarmowego. Godzinę przed snem wywietrz sypialnię, nie używaj telefonów, tabletów, nie oglądaj TV. Postaraj się wyciszyć, posłuchaj muzyki lub audiobooka, poczytaj książkę. Poczujesz różnicę w jakości i efektywności Twojego snu, a organizm odwdzięczy Ci się pełną regeneracją i świetnym samopoczuciem w ciągu dnia.

Umów się na wizytę

Leave a Comment