Przygotuj się na wiosnę czyli oczyszczanie organizmu

Po bardzo długiej zimie pora na nadejście wiosny! Jednak często, podczas tej długo wyczekiwanej pory roku, zamiast dodatkowych sił doskwiera nam ich brak. Samopoczucie dalekie jest od dobrego i zamiast iść na spacer, rower, basen bardziej interesujące wydaje się łóżko. Dlaczego tak się dzieje? Oznacza to, że organizm domaga się oczyszczenia!

Niestety nie jesteśmy w stanie odciąć się od wszystkich źródeł toksyn, którymi są m. in. spaliny samochodowe, przemysł, pestycydy oraz dioksyny, a także dodatki do żywności. Wniosek z tego taki, że każdy z nas potrzebuje detoxu od czasu do czasu! Najważniejsze, aby przede wszystkim zapomnieć o paleniu papierosów, lepiej się odżywiać i starać się częściej odpoczywać, relaksować.

Pamiętajmy, że obecność niewielkich ilości toksynw tkankach organizmu jest zupełnie normalna, a problem pojawia się wtedy, gdy toksyny przekraczają pewien poziom. Nagromadzenie związków toksycznych w organizmie objawia się:

  • ogólnym przemęczeniem,
  • obniżeniem sprawności fizycznej i psychicznej,
  • gorszym nastrojem,
  • zaburzeniem koncentracji,
  • bólami głowy,
  • chorobami skóry (głównie alergie),
  • nieprzyjemnym zapachem ciała,
  • obniżeniem odporności.

Nasz organizm sam potrafi usuwać toksyny, np. przez układ moczowy i pokarmowy, płuca oraz poprzez skórę (wraz z potem). Odpowiednim odżywianiem możemy wspomóc oczyszczanie organizmu. Zatem do dzieła!

Diet oczyszczających jest wiele, ale każda ma takie samo założenie – akceptuje produkty zdrowe, świeże, lekkie, pozbawione konserwantów i obfitujące w substancje odżywcze.Takimi produktami są warzywa i owoce, dlatego dobrym rozwiązaniem są soki oraz koktajle oczyszczające. To napoje, które stymulują naturalny metabolizm, pozwalają ciału na oczyszczenie się w trakcie przerwy od normalnego jedzenia. Dobre efekty daje również zielona herbata oraz picie wody.

Najpopularniejsze są diety owocowo-warzywne, które trwają około 10-20 dni. Podczas jej trwania należy zrezygnować z używek, a posiłki stanowią surowe lub gotowane warzywa oraz soki owocowo-warzywne. Zazwyczaj od ok. 7 dnia stopniowo wprowadza sięfermentowane napoje mleczne,produkty zbożowe, ryby lub chude mięso. Natomiast inne diety oczyszczające przewidują od samego początku oprócz owoców i warzyw – spożywanie fermentowanych napojów mlecznych i produktów zbożowych, a np. od 8 dnia w jadłospisie pojawiają się ryby lub chude mięso. Po zakończeniu diety owocowo-warzywnej zalecane jest utrzymywanie diety niskokaloryczne jna poziomie około 1000 kcal przez 2 tygodnie, a następnie stopniowe zwiększanie kaloryczności posiłków przezkolejne tygodnie.Tego typu diety są bezpieczne dla zdrowia oraz skuteczne. Jednak warto je przeprowadzać pod okiem specjalisty, aby nie wyrządzić sobie krzywdy.

Można również zastosować oczyszczanie jednodniowe, podczas którego pije się soki owocowe.

Soki należy pić kilka razy dziennie – po jednej szklance pół na pół z wodą (poza sokami należy pić w ciągu dnia 1–1,5 l innych płynów, przede wszystkim wodę). W ciągu dnia należy unikać palenia papierosów, alkoholu, herbaty, kawy, przetworów mlecznych, czekolady, cukru, mięsa, ryb oraz ostrych przypraw. Dieta odtruwająca nie może być często stosowana, gdyż jest bardzo rygorystyczna. Głodówki, diety bardzo niskokaloryczne, diety jednostronne, np. jabłkowe – jeżeli trwają dłużej niż 1-3 dni, mogą wyrządzić szkody w organizmie. Nie należy stosować ich dłużej, ponieważ może to doprowadzić do niedoboru składników odżywczych. Osoby cierpiące na kamicę pęcherzyka żółciowego, dnę moczanową, infekcje oraz choroby przewlekłe nie mogą stosować tego typu metod oczyszczających.

Każdy organizm jest inny dlatego też proces oczyszczania organizmu powinien być dobrany indywidualnie po wcześniejszej szczegółowej analizie.

Na koniec parę słów o korzyściach, które może przynieść stosowanie diety oczyszczającej.

Efekty szybkie:

– regulacja wypróżnień,

– zmniejszenie uczucia wzdęć w jamie brzusznej,

– łagodnie wzmożone oddawanie moczu,

– łagodne zwiększenie potliwości,

– zmniejszenie uczucia obrzęku ciała (jeżeli wcześniej występowało).

Efekty obserwowane później:

– zmniejszenie zmęczenia i poprawa ogólnego samopoczucia,

– lepsza koncentracja,

– poprawa stanu skóry,

– ustąpienie np. bólu głowy (jeżeli wcześniej występowały).

Przykładowe przepisy na koktajle oczyszczające znajdziecie na:

http://odzywianieodkuchni.blogspot.com/

Leave a Comment