25 kwiecień Dzień DNA
Międzynarodowy Dzień DNA.
25 kwietnia 1953 roku opublikowano pracę Cricka, Watsona i Wilkinsa, opisującą budowę podwójnej helisy DNA. Tego samego dnia w 2003r. National Institutes of Health w USA, ogłosił finał projektu Human Genome Project – projekt poznania ludzkiego genomu.
Dziś wiedza na temat nutrigenetyki i nutrigenomiki stale się rozwija i dostarcza nam praktycznych informacji, na temat naszego organizmu. Wiemy, że to co jemy, może włączać i wyłączać geny. Dla jednej osoby dany składnik żywności to lek, a dla drugiej może być szkodliwy.
Odżywianie, ma szczególne znaczenie na każdym etapie, począwszy od życia płodowego. Pierwsze miesiące ciąży mają prawdopodobnie kluczowy wpływ na podatność na choroby. Np. dzieci, które rodziły się w czasie wojny, kiedy panował głód, częściej zapadały w życiu dorosłym na cukrzycę, choroby układu krążenia i otyłość.
A co z dorosłymi? Jest wiele przykładów na oddziaływanie poszczególnych składników żywności na geny np. warzywa krzyżowe a dokładnie izotiocyjaniany, mogą wzmacniać acetylację histonów. Co to oznacza, w dużym uproszczeniu? Zaburzenia równowagi między acetylacja a deacetylacją histonów mogą powodować niewłaściwy poziom ekspresji genów regulujących kluczowe funkcje komórki jak proliferacja, regulacja cyklu komórkowego i apoptoza, a przez to przyczyniać się do powstawania nowotworów. Badania wskazują, że takie modyfikacje histonów, zwłaszcza te, powodujące niski poziom acetylacji, biorą udział w powstawaniu wielu zaburzeń i chorób, m.in. Alzheimera, Parkinsona, Huntingtona, depresji, schizofrenii, a także nowotworów i endometriozy.
Soja zawiera izoflawon genisteinę, który wstrzymuje metylację DNA w niektórych genach. Obecny w zielonej herbacie polifenol, galusan epigallokatechiny, działa jako inhibitor metylacji. A zaburzenia metylacji, mogą doprowadzić do przemiany nowotworowej komórki. Curcumin, składnik kurkumy, wpływa wielorako na aktywność genów -z jednej strony wstrzymuje metylację DNA, a jednocześnie moduluje acetylację histonów.
To w jaki sposób dany składnik działa na nasz organizm, zależy od występujących w naszych genach polimorfizmów. Każdy z nas powinien wykonać badania DNA, aby wiedzieć jak włączać dobre i wyłączać złe geny. Jak jeść, jak ćwiczyć, jak skutecznie o siebie dbać. Bo dla jednego dany składnik to lek dla innego trucizna.