tabletki do zmywarki

DIY tabletki do mycia naczyń w zmywarce

Tym razem eko propozycja, nie związana bezpośrednio z żywieniem, ale z myciem potrzebnych do przygotowywania potraw narzędzi: naczyń, misek, sprzętów kuchennych i sztućców.

Do tego możemy wykorzystać ręce i płyn do naczyń lub zmywarkę i tabletki. Pierwszy sposób jest nieekologiczny i czasochłonny, ze względu na dużą ilość wody, którą zużywa się do mycia i płukania i czas, którym musimy poświęcić na mycie. Zmywarka pod względem oszczędzania wody i energii jest dużo tańsza. Ale mycie w zmywarce odbywa się bez mechanicznego szorowania, więc tabletki muszą być bardziej agresywne chemicznie. W skład tabletek do zmywania wchodzą m.in.: fosforany, związki wybielające, polikarboksylany- pochodne ropy, enzymy, substancje zapachowe. Nadmiar tych substancji w naszym organizmie może powodować: bóle i zawroty głowy, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, osłabienie mięśni, obrzęki. Substancje te mogą zmieniać mikroflorę w naszym organizmie, m.in. w jelitach, powodować alergie. Długotrwałe narażanie organizmu na działanie tych substancji, a szczególnie fosforanów, może skutkować niedoczynnością lub nadczynnością przytarczyc, zaburzeniami w aktywacji witaminy D, niewydolnością nerek oraz odwapnieniem kości.

Brzmi przerażająco. Ale jest na to szybki, prosty i TANI sposób. Możemy zrobić własne eko tabletki do zmywarki. Oszczędzając zdrowie i pieniądze.

Do przygotowania ekologicznych tabletek do zmywarki potrzebujemy

SKŁADNIKI:

2 szklanki sody oczyszczonej (można kupić przez internet większe opakowanie)

1/2 szklanki kwasku cytrynowego

1 szklankę soli kuchennej

1 szklankę wody

kilka kropel naturalnego olejku eterycznego (zapach)

WYKONANIE:

Sodę oczyszczoną wysypujemy na papier do pieczenia i pieczemy w piekarniku w temp. 200 stopni, 45 minut. Jeśli sypiemy grubszą warstwę- można od czasu do czasu przepieszać.

W tym czasie mieszamy pozostałe składniki.

Gdy soda już się upiecze (nie zmienia wyglądu!), to bez studzenia, mieszamy delikatnie ją (nie dotykając rękami), z przygotowanymi składnikami- UWAGA może trochę buzować (jak na TU filmiku), mieszamy i wylewamy do foremek silikonowych (np. takich do lodu) lub do pojemnika. Warstwa powinna mieć nie więcej niż 1,5-2 cm. Zostawiamy do zastygnięcia. Wyciągamy z silikonowych foremek lub kroimy na kostki. Gotowe!

tabletki do zmywarki

Koszt takich 24 tabletek to około 12 zł.

 

Leave a Comment