Jak wyrobić nawyk aktywności fizycznej u dzieci?

Jak wyrobić nawyk aktywności fizycznej u dzieci?

Jak wiemy aktywność fizyczna jest bardzo ważna, zwłaszcza u dzieci. Bo to w ciągu najmłodszych lat kształtowane są nawyki motoryczne, prawidłowej postawy,  prawidłowego wysklepienia stopy, kształtuje się u naszych posiek ogólna stabilizacja mięśniowa. Dlatego tak ważne jest żebyśmy dbali o codzienną aktywność fizyczną dzieci.

Aktywnośc fizyczna wpływa na rozwój dzieci, w czasie wzrostu ciała, wpływa na koordynację całego układu mięsniowo- szkieletowego, dotlenia mózg, pozwalając na jego lepszą pracę. Pozwala na budowanie zachować prospołecznych przez akceptację rówieśników w sportach zespołowych

Jak dbać o to żeby pocieszy nie stroniły od zajęć wychowania fizycznego? Pokażmy jak cudowna i jak ciekawa może być ta aktywność fizyczna. W czasie który spędzamy z dzieckiem, zainteresujmy się wszystkimi możliwymi formami ruchowymi. Pewnie sami chętnie poszlibyśmy na ściankę wspinaczkową? A w słoneczny dzień na spacer w pobliskie góry albo lasy? A często zamiast tego wybieramy telewizor, komputer albo smarfon. Niepotrzebnie! Wspólna aktywność fizyczna także buduje możliwość lepszego poznania dziecka, daje przestrzeń do rozmowy i wspierania dziecka.

Bardzo istotne jest to też że uprawianie sportu powoduje wytwarzanie się hormonu szczęścia- ednorfin. Dokładnie tak samo jak czekolada. My jednak dbamy o zdrowie i wybieramy tą pierwszą opcje. Dlaczego gdy dziecko jest marudne, albo gdy nam się nie chce. Gdy mamy gorszy dzień, tylko to pogłębiamy zamykając się w domu? Zrób na przekór naszemu humorowi i dostarczmy mu tlenu i endorfin. Pokażmy że doraźnie, lepiej się rozwiązuje i myśli nad niektórymi rzeczami jak możemy wyłączyć komputer i popływać na basenie, pobiegać, albo chociaż pospacerować po parku.

Wracając do sedna jak więc budować nawyk u dzieci? Nie ma jednej prostej metody, albo chociaż magicznych sztuczek. Trzeba pokazywać i co najważniejsze uczestniczyć w budowaniu nawyku uprawiania sportu razem z dzieckiem. Trzeba pokazywać że sport to relaks. A także że zmęczeni fizycznie jesteśmy wypoczęci psychicznie. Ważne też by szukać, wyszukiwać coraz to nowych form aktywności. W takim razie może w ramach postanowień noworocznych jedno wspólne wyjście z dzieckiem na ściankę albo na basen albo gdzie tylko wybierzecie wspólnie.

Leave a Comment