Choroba Hashimoto 

Hashimoto to autoimmunologiczna choroba tarczycy, inaczej zwana niedoczynnością gruczołu tarczowego. Powoduje, że organizm produkuje przeciwciała przeciw antygenom tarczycy i atakuje zdrowe tkanki, co prowadzi do pojawienia się stanu zapalnego, a następnie do zanikania komórek pęcherzykowych. Układ odpornościowy działa nieprawidłowo i nie produkuje odpowiedniej ilości limfocytów, przez co organizm nie funkcjonuje tak, jak powinien. W wyniku tego dochodzi do powstania zapalenia tarczycy. Leczenie tej choroby polega na przyjmowaniu lewotyroksyny, czyli leku hormonalnego przywracającego prawidłowe działanie gruczołu tarczycy. Niezwykle istotnym elementem leczenia jest także odpowiednio zbilansowana dieta.

Pierwsza wizyta u dietetyka we Wrocławiu – co trzeba uwzględnić, ustalając jadłospis?

Dieta podczas choroby Hashimoto powinna być jak najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb. Przed ustaleniem jadłospisu trzeba wziąć pod uwagę takie aspekty jak wiek, płeć oraz intensywność aktywności fizycznej. Warto pamiętać, że jeżeli chorujesz na niedoczynność tarczycy, Twoje tempo przemiany materii jest znacznie wolniejsze i możesz częściej odczuwać zmęczenie oraz senność. Dlatego też należy zadbać o to, aby kaloryczność diety była nieco niższa. Dieta przy Hashimoto powinna być bogata w pełnowartościowe białko, które jest kluczowe w produkcji hormonów tarczycy. Warto także spożywać odpowiednią ilość błonnika, który reguluje pracę układu pokarmowego oraz proces trawienia. Należy też zwiększyć podaż witamin A,C,E oraz witamin z grupy B. O to, by w Twoim jadłospisie znalazły się tylko wartościowe produkty, zadba dietetyk naszej Akademii. Zaufaj specjaliście, który dobierze odpowiednią dla Ciebie dietę, a jej przestrzeganie nie będzie jedynie przykrym obowiązkiem.

Produkty niezalecane w diecie Hashimoto 

Podczas niedoczynności tarczycy powinieneś unikać wysoko przetworzonych produktów oraz surowych warzyw, które zawierają związki wolotwórcze. Należą do nich warzywa, takie jak: brokuły, jarmuż, kalafior, rzepa. Ogranicz spożywanie tłustych potraw i słonych przekąsek. Watro też wyeliminować z diety słodycze oraz napoje alkoholowe. Niekorzystne dla Ciebie mogą się też okazać produkty pszeniczne oraz oczyszczone kasze.

Dieta Hashimoto – Wrocław

Doskonałą alternatywą będzie skorzystanie z usług naszej Akademii, gdzie możesz umówić się na konsultację z doświadczonym dietetykiem, który dobierze odpowiednią dla Ciebie dietę. Możesz także skorzystać ze specjalnie przygotowanych programów żywieniowych dla osób chorujących na Hashimoto. Dieta jest opracowywana na bazie badań zleconych przez lekarza specjalistę, dzięki czemu możesz mieć pewność, że jesteś pod dobrą opieką.