Czy istnieje dieta opóźniająca starzenie?
Czy istnieje dieta opóźniająca starzenie? Jakie procesy w organizmie sprawiają że się starzejemy?
Na proces starzenia bardzo mocny wpływ mają produkty AGE, czyli produkty końcowe glikacji. Wiemy, że powodują one destrukcję wielu struktur komórkowych przez indukowanie stresu oksydacyjnego i zjawiska gliko- oraz lipooksydacji. Wysokie stężenie AGE w organizmie to także choroby takie jak cukrzyca, nadciśnienie, miażdżyca, zaćma, utrata masy mięśniowej, zmniejszenie gęstości kości, choroby Alzheimera i Parkinsona, reumatoidalne zapalenie stawów RZS.
Co to jest GLIKACJA, czyli proces przyspieszający starzenie?
Glikacja inaczej glikozylacja nieenzymatyczna, jest procesem fizjologicznym, który może ulegać nasileniu pod wpływem czynników endogennych i egzogennych. Na jej intensyfikację wpływa m.in. stres, bezsenność, zanieczyszczenie powietrza i promieniowanie UV.
Glikacja, czyli reakcja Maillarda, zachodzi pomiędzy cukrami a białkami, lipidami i kwasami nukleinowymi i jest znana już od ponad 100 lat. Reakcja ta ma charakter spontaniczny, a jej nasilenie zależy od zawartości w organizmie cukrów prostych, w tym glukozy.
SKÓRA a glikacja
AGE (produkty końcowe glikacji) niszczą białka podporowe skóry, przez to szybciej się starzeje tracąc elastyczność i sprężystość. Procesy glikacji nasilają się wraz z wiekiem. Do szczególnej intensyfikacji glikacji dochodzi pod wpływem czynników wewnętrznych, w warunkach hiperglikemii i insulinooporności, niewydolności nerek czy chorób o podłożu zapalnym. Istotnym elementem jest wobec tego dieta oraz styl życia.
ŻYWNOŚĆ a GLIKACJA
Grillowanie, smażenie, pieczenie i długotrwała obróbka cieplna – tu zobaczymy efekt reakcji Maillarda, czyli glikacji, łączenia się cukrów z białkami i tłuszczem. Grillowane mięso, pieczone ziemniaki czy karmel – w kuchni te reakcje sprawiają że potrawy są smaczniejsze i mają bardziej intensywny smak.
BADANIA KRWI A GLIKACJA
Zachodzące w organizmie reakcje Maillarda wykorzystujemy np. do monitorowania cukrzycy: badamy we krwi hemoglobinę glikowaną.
CO JEŚĆ, ŻEBY ZATRZYMAĆ STARZENIE?
- przede wszystkim ograniczyć cukry proste, w tym fruktozę, która ma 10x większą aktywność glikacyjną niż glukoza (bogate w fruktozę są produkty z syropem glukozowo-fruktozowym, owoce i miód),
- ograniczyć grillowane i wysmażane potrawy – jeśli już smażymy to krótko, bez widocznego efektu brązowienia żywności, bezpieczniejsze jest gotowanie na parze, gotowanie, duszenie na wodzie,
- zadbać o dużą dawkę antyoksydantów w diecie (do każdego posiłku warzywa, max. 1 raz dziennie owoce szczególnie jagodowe, pełnoziarniste i nieprzetworzone produkty) – dobrze sprawdza się dieta śródziemnomorska o niskim indeksie glikemicznym,
- suplementacja kwasu alfa-liponowego (ALA)
* 300 – 600 mg dziennie dla osób nieaktywnych,
* do 1500mg dla uprawiających sport
ALA ma właściwości regenerujące i może spowolnić lub nawet zatrzymać glikacji, znajduje się w dużych ilościach w: ziemniakach, brokułach, brukselce, zielonym groszku, szpinaku czy pomidorach.
- suplementacja kolagenu z witaminą C, min. 7-10g dziennie,
- nie palić papierosów, nie pić alkoholu.
Jeśli chcesz otrzymywać newsy dietetyczne zapisz się do mojego newslettera.